czytajJuż od ośmiu lat listopad to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL – największą w Polsce (a może i na świecie!) akcją promującą czytelnictwo. Właśnie ruszyła kolejna edycja projektu, a wraz z nią moc niespodzianek dla miłośników czytania i dobrej literatury.W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.
Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

  1. Kirke,Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
  2. Samosiejki,Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
  3. Apartament,Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
  4. Mortalista,Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
  5. Chąśba,Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
  6. Demonomachia,Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
  7. The Spanish Love Deception,Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
  8. Wrony,Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
  9. Liczby nie kłamią,Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
  10. Plac Senacki 6 PM,Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
  11. Wiek paradoksów,Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
  12. Gra w rasy,Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter
  13. Cały ten czas,Hania Czaban, Wydawnictwo We Need YA
  14. Stan splątania,Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
  15. Lore,Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
  16. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
  17. Szklane ptaki,Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
  18. Jak to wyjaśnić?, Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

hejt - obraźliwe komentarze; fake news - fałszywe informacje

Nieprawdziwe informacje, obraźliwe komentarze, opinie mogą wywoływać poważne konsekwencje. Zarówno dzieci, jak i dorośli padają ofiarami tego typu zagrożeń w sieci.
Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia w prosty i precyzyjny sposób zasady weryfikacji źródeł informacji. Z prezentacji o hejcie dowiemy się czym jest hejt, co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu. 

800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców
i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania przemocy, a także pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności, takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Więcej informacji na stronie https://800100100.pl/

116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Dzieci i młodzież mogą także zarejestrować się na stronie internetowej i napisać wiadomość do konsultantów pełniących dyżur online. Więcej informacji na stronie https://116111.pl/

800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Bezpłatna telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Więcej informacji na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

DYŻURNET.PL

Zespół ekspertów NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, działający jako punkt kontaktowy, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilia, treści
o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres e-mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005. Szczegółowe informacje na stronie https://dyzurnet.pl/

801 889 880 TELEFON ZAUFANIA – UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE

Konsultacje telefoniczne prowadzone przez specjalistów Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, przeszkolonych w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych. Więcej informacji na stronie

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/

Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego należy umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, w tym dbałość o poszanowanie praw autorskich. Biblioteka szkolna proponuje:
Przewodnik nt. prawa autorskiego dla nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty:

Psychologowie coraz częściej poruszają kwestię wpływu emocjonalnego pandemii i izolacji na uczniów, którzy pozornie mogą nie okazywać przejęcia sytuacją, z czasem jednak będą coraz bardziej nią przytłoczeni. W przyszłości z tym stresem, strachem i samotnością trzeba będzie sobie poradzić.
Zestawienie scenariuszy lekcji z elementami biblioterapii opracowano na podstawie czasopisma „Biblioteka w Szkole”, którego aktualne i archiwalne numery dostępne są w bibliotece szkolnej. To propozycje zajęć do przygotowania dla uczniów na czas po pandemii.

Poradniki dla rodziców w wersji elektronicznej do pobrania z repozytorium publikacji https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html oraz na stroniehttps://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania, które powstały w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”realizowanej przez NASK wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

1. FOMO i nadużywanie nowych technologii.

Poradnik porusza problem FOMO – lęku przed odłączeniem się od sieci oraz kwestię nadużywania smartfonów, internetu, mediów społecznościowych
i gier wśród dzieci i młodzieży.

2. Publikacja porusza problem cyberprzemocy – opis i skala zjawiska, aspekty prawne, konsekwencje oraz praktyczne porady.

3.  Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online.

Poradnik dla rodziców poruszający tematykę sextingu i sextortion. Obydwa zjawiska dotyczą udostępniania przez nastolatki erotycznych zdjęć i filmów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Według badań NASK PIB 42% młodych ludzi w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby nagie, intymne materiały, dlatego problem jest niezwykle poważny. Poradnik przybliża to, niestety popularne wśród nastolatków zjawisko, ale też podpowiada rodzicom jakie działania podjąć, jeśli nagie zdjęcia ich dziecka pojawiły się w sieci.

4.  Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!

Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci. Nie sposób omówić wszystkich z nich, jednak w naszym poradniku przedstawiamy wybrane niebezpieczne zjawiska oraz ich wpływ na dzieci.

5.  Sharenting i wizerunek dziecka w sieci.

Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci
w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek.

6.  Nastolatki 3.0 Raport z ogólnopolskiego badania uczniów.

Ogólnopolskie badania prowadzone przez NASK dotyczące praktyk, postaw
i opinii wobec internetu wśród nastolatków.

Wybrana literatura dotycząca tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/literatura.html.

BIBLIOTEKI CYFROWE. WOLNY DOSTĘP
lektury.gov.pl
Zachęcamy do korzystania z platformy lektury.gov.pl będącej wspólnym projektem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Na platformie dostępne są w formie elektronicznej lektury obowiązkowe oraz uzupełniające. Dostępna jest możliwość pobrania książki w formacie EPUB, MOBI czy PDF, odczytanie jej online w przeglądarce lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi, która jest partnerem projektu.
wolnelektury.pl
Kolejna biblioteka internetowa to wolnelektury.pl. W jej zbiorach znajdują się lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej, a więc zgodnie z prawem można je bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków.
polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe. 

BIBLIOTEKA POLECA CZYTELNIKOM




pdf Awans zawodowy nauczyciela.pdf

pdf Otwarte Zasoby Edukacyjne.pdf

pdf Wybrane strony internetowe przydatne nauczycielom i uczniom.pdf